22 Nisan 2013 Pazartesi

Untitled Series 2009 / İade-i Ziyaret. Acilis: 20 Kasim Cuma, Tütün Deposu


Untitled Series 2009 / İade-i Ziyaret. Acilis: 20 Kasim Cuma, Tütün Deposu

Endam Acar, Selda Asal, Volkan Aslan, Fatma Çiftçi, Zeren Göktan, Deniz Gül, Gözde İlkin, Ceren Oykut, Gökçe Süvari ve Sophia Tabatadze, Nisan 2009’da Türkiye’nin doğu sınırları Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a gittiler; otobüs, tren ve minibüs gibi ulaşım araçlarıyla sınır geçtiler; kendi ilgi alanlarinda hikayeler topladılar.
Deniz Gül, bu bölgelerde tanıştığı insanlarla günlük rutinde politika üzerine, “Özgür ifadeye ulaşma adına nasıl başkaldırılar var?” sorusuyla diyaloglar kurmaya çabaldı. Döndükten sonra, yolculuk sirasinda topladigi sesleri, tanıklık ettiği tartışma, konuşma ve isyanları, TV ve radyodan kayıt aldığı haberleri, kafasında biriken sesleri ve tüm bu süreci yaşarken oluşturduğu içsel diyaloglarını yazmaya başladı. Gül’ün, topladığı hikayeleri dilsel bir hafızayı açığa çıkartarak gün be gün oluşturduğu, kendi içinde dönüşümler yaşayan metin dizisi, duvar üzerinde art arda buluşturduğu A5 kağıtlardan okunabilir.
Farklı malzemelerden doğan çeşitli anlatımlar ve katılımcıların yolda giderken, durdukları, kaldıkları ve ziyaret ettikleri yerlerde ürettikleri çizim, fotoğraf, video, yazı, etkileşim ve konuşmalarından oluşan çalışmalar, 20 Kasım – 31 Aralık tarihlerinde Tütün Deposu’nda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder