22 Nisan 2013 Pazartesi

Sanat Atölyesi sona erdi!

Sanat Atölyesi sona erdi

Sanat Atölyesi,  10-11 ile 12-13-14-15 yaş grubu çocuklarla gerçekleştirdiğimiz atölye çalışması sona erdi.  İki bölümden oluşan sanat atölyesine toplam 47 çocuk katıldı. Eğitmen Endam Acar eşliğinde gerçekleşen atölye çalışmasında, çocuklar, ‘mutluluk’, ‘heyecan’, ‘öfke’ ve ‘korku’  gibi duyguları kağıt üzerine çizgiler çizerek anlattı.  ‘Av mı? Avcı mı?’ adlı oyunla çocukların gözlerini kapatan Acar, gözü kapalıyken bile tehlikenin nasıl anlaşılabileceğini öğretmeye çalıştı.
‘Hepimiz Farklıyız’
Her bir  çocuğa A4 kağıdı veren Acar, çocukların şekil vererek kesmelerini istedi.  Farklı şekillerin çıkması üzerine Acar,  koşulların aynı olmasına rağmen herkesin birbirinden farklı olduğunu belirtti. Müzik eşliğinde boyalarıyla gramafon kağıdı üzerine her hangi bir şey resmetmelerini söyleyen  Acar, her müzik durduğunda herkesin sağında bulunan arkadaşının yerine geçmesini istedi. Bu çalışma herkes başladığı noktaya gelinceye kadar devam etti.  Sırayla çocuklar ne yapmak istediklerini ve neyle karşılaştıklarını söyledi.  Çocukların karşılıklı ikişerli sıra haline geçmesini isteyen Acar, birinci sıranın ayna olduğunu ve karşısında yer alan arkadaşının yaptıklarını yapmasını istedi.
Camla ‘tanışma’
Atölye çalışmasının sona ermesinin ardından eğitmen Endam Acar,  çocukların camla ‘tanışmalarını’ sağladı. Cam Sanatı ustalarından Erol Evin ile Murat Muhtar sanatlarını icra ettiği tezgâhı kurduktan sonra, çocukların isteği üzerine camla hayvan figürleri yaptı. Cam Sanatını büyük bir hayranlıkla izleyen çocuklar şaşkınlıklarını da gizleyemedi.  Her çocuğun isteğine göre camdan figür yapan Evin, her bir çocuğa  o günün anısına birer hediye verdi.  Ayrıca, hem çalışmaların amacına ilişkin hem de çocukların bir birlerini tanımaları için her çalışmanın ardından 15 dakikalık değerlendirme yapıldı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder