22 Nisan 2013 Pazartesi

Kavramsal Çerçeve: Şener Özmen Küratörler: Şener Özmen, Zehra Şonya, Nicholas Panayi


Kavramsal Çerçeve: Şener Özmen

Küratörler: Şener Özmen, Zehra Şonya, Nicholas Panayi
Görüş Mesafesi Sıfır sergisi, Diyarbakır, Lefkoşa ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşayan çağdaş/güncel sanatçıları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve EMAA (Akdeniz-Avrupa Sanat Derneği) işbirliğiyle, bugün uluslararası güncel sanatın önemli üretim ve dolaşım merkezlerinden biri olarak kabul gören Diyarbakır’da bir araya getiriyor.

Sergi, Karl Theodor “sınır-durum” [Grenzsituation] olarak kavramsallaştırdığı varoluşun başarısızlık halini, gittikçe daha çok başarı mitolojisi üreten çağdaş sanat yapılarına bağlayarak, yeni durumun sanatçıyla, yapıt, yapıtla izleyici, izleyiciyle bilgi arasındaki görüş mesafesini sıfıra indirdiği varsayımından hareket ediyor. Başarılı sanatçı-başarısız sanatçı gibi ikilikler yaratan küresel kültür endüstrileri, sanatçının gördüğünü sandığı sis perdesiyle oyalanmasını sağlarken, aura gözden yitiyor.

Jaspers’e göre ağır hastalıklar [sanatın bir toplumu değiştirebileceği hastalığı], büyük suçlar [sanatçının başarı ve kariyer lehine dönüşen çabası], ölüm tehlikesi [yapıtın bir an için nefes almaması] gibi varoluşa çarpan olaylar, sınır-durum’dur. İnsanın kafası [bu sergide sanatçının kafası] bu sınıra çarpmakla bilimden [devletin ideolojik aygıtlarını üreten bilimden] kurtulur ve bilimin boşluğunu anlar. İnsan [bu sergide sanatçı], sınır-durum’da varoluşunu bir başarısızlık olarak yaşar. Ama sınır-durum’daki bu başarısızlık, şu başarıyı sağlar: Varlık, başarısızlıkta kanıtlanır. Daha açık bir deyişle kişi, varoluşuna bu başarısızlıkla kavuşur. Görüş Mesafesi Sıfır sergisi, sis perdesinin geçiciliği, başarının boşunalığı ve başarısızlığın tahammül edilemez olduğu gerçeğiyle yüzleşmekten çekinmiyor.

Sergi 3-27 Mayıs 2008 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Sanatçılar/Artists

Endam Acar
Adi Atassi
Mahmut Celayir
Yiannos Economou
Özgül Ezgin
Berat Işık
Osman A. Keten
Ateş Kozal
Nicholas Panayi
Zehra Şonya Cengiz Tekin
Fotis Theodoropoulos
Türegün Tunç

▌ŞENER ÖZMEN

1971’de İdil’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İdil’de tamamladı. 1998’de Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun olan sanatçı; Sanat Dünyamız, Siyahî, art-ist Güncel Sanat Dergisi, Radikal Kitap ve Birgün Gazetesi’ne güncel sanat yazıları, sergi ve sanatçı makaleleri yazdı. Güncel sanat eleştirilerini 90’larla birlikte Türkiye’de özellikle genç kuşak güncel sanatçıların üretimlerini merkez alan “okuma ve eleştiri” turlarıyla sürdüren Şener Özmen; başta Diyarbekir olmak üzere, İstanbul, İzmir ve Ankara, yurtdışında ise, Almanya, Fransa, İngiltere, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk, Birleşik Devletler, Şili, İsrail, İran, Ermenistan, Azerbaycan, İsviçre, İsveç, Hollanda, İtalya, İspanya, Yugoslavya ve Avusturya’da güncel sanat sergilerine katıldı. Video çalışmaları, 2005’te Köln Sanat Filmleri Bienali (Almanya), 2006’da 52. Uluslararası Oberhausen Kısa Film Festivali’nde (Almanya) gösterildi.

Şiirleri Milliyet Sanat, Milliyet Sanat Genç Şairler Antolojisi (1991), Godot (Adana), Mavi Çizgi (Adana), Söylem (Adana), Yelken (Mersin), Mustafa Köz editörlüğündeki Şiir Oku (İstanbul), Düşün (Adana), Altamira Sanat (Mersin), War (Kürtçe, Diyarbakır), Celal Soycan editörlüğündeki Islık (Mersin), E Dergisi, Amida (Diyarbakır), Adam Sanat Şiir Yıllığı (1998, 1999, 2000, 2001)’nda yayınlandı.

2004’ten bu yana Diyarbakır’daki Lîs Yayınları’nın Diyarbakır Kitaplığı, Travma Dizisi (Çağdaş-Güncel Sanat) ve Türkçe Öykü ve Roman dizilerinin editörlüğünü de yapan Şener Özmen’in Lîs Yayınları’ndan çıkmış iki kitabı bulunmaktadır.

Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi üyesidir.

2005-2007 Kuzey Ren Vestfalya Kültür Sekreterliği’nin gerçekleştirdiği TRANSFER 07 sanatçı değişim programına (Münster-Almanya),
2008 İstanbul Goethe Enstitüsü’nün düzenlediği Türkiye-Almanya Kent Yazarları Projesi’ne (Münih) seçildi.

Küratörlük çalışmaları

2001 ART AND THE CITY, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Dağkapı, Diyarbakır
2003 Eye Contact, sergi konsepti ve küratörlük, Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır
2004 Dilin Gücü-2, The Force Of Language-II:Becoming Minor (Co-Curator)

Kitapları Ağıt mı Bu Yaktığın?, Liman Yayınları, İstanbul 1998 Eskiden Ne Güzeldi, Liman Yayınları, İstanbul 1998 Şaşıracaksın, Liman Yayınları, İstanbul 1998 Sözüm Haritadan Dışarı, Lîs Yayınları, Diyarbekir 2004, ISBN: 975-6179-00-7
Şizo-Defter (1999) Tracey Emin’in Öyküsü (İngilizceye Çeviren: Erden Kosova, 2001) Sanatçının Üç Gün Önceki Sağduyusu (2001) Manifesta Cinayetleri (Foto Roman, 2001) Istanbul Guide (Apriori Kent Rehberleri-1, İstanbul Kültür-Sanat Vakfı Yayınları, 2005) Coloring Book/Boyama Kitabı (Ahmet Öğüt&Şener Özmen, 2004) Blood Sweeter Than Honey/Kan Baldan Tatlıdır (Çizgi Roman, Ahmet Öğüt&Şener Özmen, 2004) Travma ve Islahat, Lîs Yayınları, Diyarbekir 2007

▌ ZEHRA ŞONYA

1972 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nü kazandı (1993). 1997’de Bölüm ve Fakülte birincisi olarak mezun oldu. Aynı Yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yüksek Lisans Programına başladı. Yüksek Lisans programını sürdürdüğü Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde, Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı (1999). 2001-2003 Doğu Akdeniz Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünde seçmeli heykel dersleri verdi. 2003 Ada barışına destek vermek amacıyla Barış ve Demokrasi Hareketi’nden Girne Milletvekili adayı oldu. 2003- DAÜ-Kıbrıs Araştırmaları Merkezinde Görsel Sanatlar Proje Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Arşiv, sanal müze, web sayfası oluşturma, paneller ve söyleşiler dizisi düzenleme, kitaplaştırma, kitap yazma v.b, projeler üzerine çalışmaktadır. 2003- EMAA’nın (Akdeniz Avrupa Sanat Derneği) başkanlığını, Proje Koordinatörlüğünü ve EMAA Sanat Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. 2006- Lefke Avrupa Üniversitesi Gırafik Tasarım Bölümünde yarı zamanlı olarak ders vermektedir. Kıbrıs, Türkiye ve yurtdışında pek çok sergiye katıldı.

▌ NICHOLAS PANAYI

Nicholas Panayi 1961 yılında Nicosia’da (Cyprus) doğdu. Devlet bursuyla Prag Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim üzerine dersler aldı. Çalışmaları, sürekli bir değişim içinde; çizgilerde, zemin ve dokuda canlı tezatlıklar bulunmasına rağmen, içinde zengin bir duygusallık barındırır. İnsanların ruhsal özgürlüğüne doğru bir arınma süreci olan içsel çabayı anlatmaya meyillidir. Bölünmüş Kıbrıs’ın içsel karışıklığının yanı sıra Türk ve Rum toplumlarının her ikisindeki duygusal karışıklık kadar insanların acı çektiği dünyanın diğer olayları sanatçının yaratıcılığında kıvılcımlar uyandırmaktadır.

▌ ADI ATASSI

 Adi Atassi 1962 yılında Suriye’de doğdu. Çocukluğunun ilk yılları Suriye’nin renkler mozaiği güzel kırlarıyla kaplı, güçlü ışık ve gölgelerin, tarih ve dinlerin iç içe bulunduğu bir ortamdan etkilenerek yaşadığı Hown şehrinde geçti. 18 yaşında Şam’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim okumak üzere yaşadığı yerden ayrıldı. Deniz martılarının farklı adalara yumurtalarını bırakmak üzere uçmaları gibi, kader onu kendine yeni bir ev kurmasını sağlamak için Kıbrıs’a getirdi. 1987’den beri Kıbrıs’ta yaşamaktadır. Yabancı statüsünde olması ona bir sanatçının ihtiyaç duyduğu yalnızlığı verdi fakat aynı zamanda iklim ve tarih benzerliği ona aşkı ve yaratıcılığı için gerekli olan samimiyeti verdi.

▌ BERAT IŞIK

1976 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır’da yaşamakta ve üretmektedir.

Seçilmiş sergiler

2006-2007 “Art Without Borders” Curator: Sonia Balassanian Yerevan- Armenia/Istanbul, 2005- “Free Kick” Curator: Halil Altındere İstanbul, 2005- “Hilcot Shechenim/Chapter C” Curator:Eyal Danon-Galit Eliat Holon- Israel, 2004- “Placebo Effect”, Curator: Vasıf Kortun Berlin-Germany, 2004- “The 23RD International Contemporary Artist Istanbul Exhibition”, Curators: Anton Lederer- Eyal Danon- Başak Şenova, Istanbul, 2004- “The Force of Language 2: Be Coming Minor”, Curator: Ali Akay, Co-Curator: Sener Ozmen, Keciburcu, Diyarbakır, 2003- “The Force of Language” Curator: Ali Akay, Keciburcu, Diyarbakır, 2003- “I am Too Sad to Kill You”, Curator: Halil Altındere, Istanbul, 2003- Password İstanbul” Curator: Beral Madra, Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır, 2001- “Art and City”, Curator: Şener Özmen, Devlte Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır

Ödül
The 23RD International Contemporary Artists Istanbul Exhibition Achievement Award 2004

▌ ENDAM ACAR

1980 doğumlu.

Yer Aldığı Sergiler

2008 “Bir Kadın Bir Oda” Sergisi / Hasan Paşa Hanı / Diyarbakır
2007 “Engel” Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu / Diyarbakır
 “Kapadokya İlk Uluslararası Sanatçı Buluşması” / İstanbul Fransız Kültür Merkezi / İstanbul
2005 “Nerde Olmuşsa Orda Olacağım’ Keçi Burcu / Konuk Sanatçı (Michalis Kokkoliadıs) /Diyarbakır
 “Newroz-yeni gün-nevruz’ Diyarbakır Sanat Merkezi / Diyarbakır
2002 “Tutuklu ve hükümlü’ Konuk Evi / Diyarbakır

▌ TÜREGÜN TUNÇ

21 Mayıs 1977 Lefkoşa doğumludur. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, eğitim bilimlerinde yüksek lisans yaptı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Halen özel bir kolejde edebiyat öğretmenidir. Yeni Türk Edebiyatı alanında yüksek lisansını da tamamlayan Tunç’un tezi “Elif Şafak’ın Romanlarında Tasavvuf”tur.
Türegün Tunç, küçük yaşlarda piyano, tiyatro eğitimi aldı. Daha sonra edebiyata yöneldi. Şiirleri, öyküleri, denemeleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. EMAA Genç Öykücüler Yarışması’nda birinci oldu. EMAA Sanat Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. Lilith sanat grubunda yer alarak farklı bir alanda çalışmayı denedi ve “sıkışmışlık” adlı ilk video ‘art’ını yaparak, “karekök” adlı sergide yer aldı.

Tunç, çalışmalarını tasavvuf, edebiyatta kimlik, postmodern roman, oryantalizm, şiir ve video art alanında halen sürdürmektedir.

▌ ÖZGÜL EZGİN

1965 yılında Lefkoşa’da doğdu. Amerika Birleşik Develtleri Maryland Universitesi Computer Science bölümünden Bs. derecesiyle mezun oldu. Fotograf çekmeye küçük yaşta başlayan Özgül Ezgin 2001 yılından itibaren de fotoğrafın sanatsal boyutu ile tanışmış ve çalışmalarını bu yönde yürütmeye başlamıştır. Çalışmalarını bilgisayar ortamında sürdürmekte, dijital konstrüktif fotoğraflar üretmektedir. Cypriot Photograhers’ Gallery’nin asistan kuratörü olan Özgül Ezgin, Perspectives isimli serginin projelendirilmesi ve hayata geçirilmesinde görev almıştır. 2006 yılından itibaren Avrupa Akdeniz Sanat Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Özgül Ezgin, aynı zamanda Lilith Grubunun da bir üyesidir. 2007 yılının Mayıs ayında başlayan, UNDP –ACT’ın katkıları ile oluşan ve Avrupa Akdeniz Sanat Derneği (EMAA) ile Kıbrıs Sanat Vakfı (EKATE) tarafından yürütülen Art Attack Resim Yarışmasının, halen Kuzey Kıbrıs’daki proje koordinatörlüğünü yürütmektedir.

▌ OSMAN ATİLA KETEN

1962 yılında Kıbrıs'ta doğdu. Babasının ilkokul öğretmeni olması nedeni ile ilköğrenimini köy köy dolaşarak bitirdi. Ortaokul ve lise eğitimimi Mağusa Canbulat Lisesi’nde tamamladı.1980 yılında İstanbul'a gidip Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) girdi. 1984 yılında Mezun oldu ve bir yıl Londra'da yaşadı. Daha sonra Kıbrıs'a dönüp, çalışmalarıma burada devam etti. Şimdiye kadar 3 kişisel sergi açtı. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok karma sergiye, fuarlara ve sanat kolonilerine katıldı.

▌ YIANNIS ECONOMUO

1959 doğumlu, Rum sanatçı.

Eğitim süreci: 1993-1995 Kent Institute if Art & Design, UK, M.A. in Graphic Fine Arts
1990-1993 Kent Institute if Art & Design, UK, B.A. in Fine Arts, 1989-1990 Jacob Kramer School of Art, UK, Foundation Course in Arts & Design, 1981-1984 The University of Hull, UK B.Sc. in Economics

Filmografisi

2007 Camera Travels, Forest Loops Video commissioned for Ideodrome 2007, 2006 Pyrkos Self financed video, 2006 WIP Self financed video, 2005 The Machine Dream Experimental short 35mm film, originated digitally, financed by the Cyprus Cinema Advisory Board, 2004 Cross-country run, Self financed video, 2003 Fire Video based on the performance “Calcinatio” by Arianna Economou, 2000 Seascapes A dance video performance in collaboration with Arianna Economou and Alexandra Waierstall, 1997 2,000 MILES (and thirteen years), A short animated 16 mm film financed by the Cyprus Cinema Advisory Board, 1995 Metamorphosis A free video record of a piece of sculpture that was created by a group of artists over one week for the Whitstable Arts Festival, 1995 The Carousel An animated video about an immigrant artist who tries to make a work of art about his country of origin. “2,000 MILES” originated from this idea, 1993 1974 A plasticine animation about Cyprus and the current divide between the Greek and the Turkish speaking communities who live there, 1993 Photios An animated video with objects; “Photios” is a camera that can see but cannot touch.

▌ MAHMUT CELAYİR

1951 Bingöl de dogdu. 1972-1976 Istanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, 1976-1978 Eskisehir TV Enstitüsü Grafik ve Sahne Tasarimi, 1982-1984 Istanbul Devlet Tiyatrosu Sahne Tasarimi, 1986 dan beri Stuttgart`ta sanat çalismalarini sürdürüyor.


Seçilmis kisisel sergiler

1977 Istanbul,Taksim Sanat Galerisi, 1985 Istanbul, Vakko Sanat Galerisi, 1987 Berlin, Galerie Oberlicht, 1992 Istanbul, Arkeon Sanat Galerisi, 1998 Biberach/Riß, Galerie Uli Lang, 2002 Waiblingen, Galerie der Stadt Wablingen Kameralamt, 2002 Ulm, Ulmer Kunststiftung Pro Arte, Galerie im Kornhauskeller, 2004 Istanbul, Atatürk Kültür Merkezi, 2004 Sindelfingen, Galerie im Oberlicht, 2005 Diyarbakir, Diyarbakir Sanat Merkezi, Yollar ve Kökler, 2006 Istanbul, Kosuyolu Sanat Galerisi, 2006 Stuttgart, Galerie Tanner

Seçilmis gurup sergileri

1978 Istanbul, Görsel Sanatçilar Dernegi Sergisi, 1985 Istanbul, ENKA-Yarisma Sergisi
1993 Stuttgart, Galerie Unterm Turm, Vor Ort, 1999 Tübingen, Ugge Bärtle Museumshaus, Kontext Landschaft, 2004 Istanbul, Goethe Enstitüsü,Galerie Dürer, Passage, 2004 Ehingen- Mochental, Galerie Schloss Mochental, 2004 Stuttgart, Württembergischer Kunstverein, Best Off
2005 Kircheim-Teck, Städtische Galerie, Landschaften, 2005 Stuttgart, Galerie fluctuating images, Pekerun- Heimat, 2006 Art Karlsruhe, 2006 Stuttgart, Vorfahrt- International Art Projeck

▌ CENGİZ TEKİN

1977’de Diyarbakır’da dünyaya gelen Cengiz Tekin yaşadığı coğrafyaya sadık kalmış ve nimetlerinden faydalanmayı başarabilmiş bir fotoğrafçı. Şaşırtmayı ve ironik göndermeler yapmayı kendine görev edinen Tekin, artık yerel bir fotoğrafçı olmaktan çok uzakta… Sanat hayatına karikatür çizerek başlayan Cengiz Tekin, 1990’larda güzel sanatlar fakültesine hazırlanmaya karar vermiş.1994’te desenle başlayan resim hayatına sınavı kazanmasına rağmen devam etmeyen Tekin bu kararını “Ben resim çizmeyi sevmem, çizilirken izlemeyi severim” sözleriyle açıklıyor. Tekin’in fotoğrafla tanışması da ilginç; kendisini fotoğraf sanatçısı olarak görmeyen Tekin, fotoğraf makinesinin kendisiyle çalışmak istediğine inanıyor. Bunun dışında bir sokak sanatı olan grafitti ile de ilgileniyor. Çalışmalarındaki farklı kompozisyonlarla yaşadığı coğrafyayı, 1990’ların travması ve kendi iç çelişkileriyle harmanlayan Tekin, yaratıcılığının da bu iç çelişkilerden beslendiğini belirtiyor. Sürekli farklı kompozisyonlar kurmanın yaratıcılığı körükleyen bir diğer unsur olduğunu savunan Tekin, fotoğraflarında ruh ve beden halleri üzerinden ironik göndermeler yapıyor. Çalışmalarının merkezine oturttuğu mizahi bakış açısıyla politikadan topluma, iktidardan yerelliğe kadar her konuda yaşam ve sanatı biraraya getiren Tekin, ilk kişisel sergisini de doğup büyüdüğü Diyarbakır’da açtı. Şu ana kadar biri kişisel ikisi karma toplam üç sergide fotoğrafları yer alan Tekin, aldığı tepkileri çok önemseyen bir sanatçı; öyle ki, iyi tepki almadığı zamanlarda ancak arkadaşlarının desteğiyle toparlanabildiğini söylüyor. Fotoğraflarında göze çarpan farklılığın insanları çok şaşırttığını ve amacının tam da bu olduğunu söyleyen Tekin, şaşkınlık yaratan fotoğrafları çekerken halktan modelleri kullanmakta zorlandığı için ailesi ve yakın çevresiyle çalışmayı tercih ediyor. Tekin, ideolojik olarak da herkesin birbirine benzediği bir toplumun içindeki modellerden uzak duruyor. Fakat yine de bu kadar farklı fotoğraflar çekerken zaman zaman modellerini ikna etmekte güçlük çeken Tekin, bazen onları dövmekle tehdit ettiğini söylüyor.

▌ ATEŞ KOZAL

Kıbrıs’ta yaklaşık 10 yıldır kendi imkanlarıyla elektronik müzikle uğraşan DAÜ İletişim mezunu Ateş Kozal, nam-ı diğer Dj Atesh.K ve yine uzun yıllardır gitar çalan DAÜ mezunu Mustafa Göze, kendi müzik geleneklerinin farklı olmasına (elektronik/rock) ve bu müzik tarzının hak ettiği yerin Kıbrıs’ta pek yerleşmemesine rağmen, kurdukları Regular Beats Records plak şirketinin yanı sıra kendi grupları Deep ile “Super Illusions” albümlerini piyasaya çıkardılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder