22 Nisan 2013 Pazartesi

Diyarbakır'da 'Uyuyan Doğa'

Diyarbakır’da‘uyanandoğa’

Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi ve İstanbul’dan Galeri Apel’ in birlikte düzenlediği ‘newroz - yenigün - nevruz’ sergisi Diyarbakır’da açıldı. Nevruz, pek çok toplum için, doğanın uyanmaya başladığı gün olarak kabul ediliyor.

21 Mart 2005 —  Ortadoğu ve Orta Asya’nın pek çok toplumu için eski takvimde yılın ve baharın ilk günü kabul edilen “newroz - yenigün - nevruz”, yeni takvimde gece ve gündüzün eşitlendiği gün. Soğuk kışın bittiği, sıcak günlerin başladığı, tabiatın uyandığı, üremenin ve üretmenin başladığı gün; 21 Mart.

Diyarbakır Belediye Konukevi ve DSM’nin evsahipliği yapacağı çift mekanlı serginin destekçileri arasında Diyarbakır Belediyesi ve Heinrich Böll Vakfı da var.        Küratörlüğünü İstanbul Galeri Apel’den Nuran Terzioğlu’nun yaptığı serginin video çalışmaları DSM Salonu’nda, yerleştirmeleri ise Diyarbakır Belediye Konukevi’nde görülebilecek. 


“Newroz - Yenigün - Nevruz”: barışın günü...       Baharı, tabiatı, üremeyi, üretmeyi ve barışı selamlamak için İstanbullu ve Diyarbakırlı 35 sanatçının bir araya gelerek oluşturacakları “newroz - yenigün - nevruz” sergisinin konsepti “yeni gün”...       Sanatçıların, “yeni gün” konseptine uygun olarak sadece bu sergi için yeni işler gerçekleştireceği, “newroz - yenigün - nevruz” hem Diyarbakır’ın kültür ve sanat hayatına katkıda bulunacak hem de kentin değişen çehresini yansıtacak. “newroz - yenigün - nevruz” Diyarbakır Belediye Konukevi ve DSM’de 10 Nisan’a kadar görülebilir.    

Katılımcılar:       Endam Acar, Ali Aksakal, Yüksel Aldemir, Aslımay Altay, Aydan Baktır, Fırat Bingöl, Esra Carus, Ulaş Çibuk, Sakine Çil, Zeynel Doğan, Fırat Erdoğan, Sümbül Eren, Bahattin Eren, Selma Gürbüz, Güler Güngör, Şirin İskit, Yücel Kale, Aziz Kanat, Gülsün Karamustafa, Kurucu Koçanoğlu, Raziye Kubat, Dicle Meşe, Elif Meşe, Ramazan Özcan, Mustafa Özkul, Lerzan Özer, Leyle Sakpınar, Emre Senan, Maria Sezer, Barış Seyitvan, Nezir Şahin, Yıldız Şermet, Esma Paçal Turam ve Ferit Turgut.


        

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/314731.asp?cp1=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder