22 Nisan 2013 Pazartesi

"24 Saat Petrol", 1-5 Ekim

Batman Kültür ve Sanat Derneği (BART), "24 saat Petrol" Güncel Sanat Sergisi'nin hazırlıklarını tamamladı.

1-5 Ekim tarihleri arasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenecek güncel sanat sergisinde farklı illerden gelen 24 sanatçının video-art, fotoğraf, resim ve heykel çalışmaları yer alacak.

Sergiye katılan sanatçılar eserlerinde 'petrol' kavramını sanatsal bir bakışla yeniden sorguluyor. Batman'da ilk kez düzenlenen güncel sanat sergisini sanatseverler 5 gün boyunca ücretsiz olarak gezebilecek.

Serginin ilk günü ayrıca açılış kokteylinin ardından Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Özgür, "Güncel video sanatında politik söylemler" konulu söyleşiye katılacak.

Türkiye'de petrolün ilk olarak Batman'ın Raman Dağ'ında bulunduğunu ve hemen ardında da Batman'da rafineri kurulduğunu belirten Batman Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Barış Eviz, sergiye katılan sanatçıların 'petrol' kavramını sanatsal bir bakışla yeniden sorguladığını ifade etti.

Eviz, "20. ve 21. yüzyılda kıyımların işgallerin ve savaşların altında yatan bir neden de petrol ve paylaşılamayan enerji kaynaklarıdır. Bu yüzden petrol bulunduğu yerin halkına zenginlik ve refah getireceğine sürekli kıyım ve gözyaşı getirdi. Churchill, avam kamarasında yaptığı bir konuşmasında 'Bir damla petrol bin damla kandan iyidir' diyordu. Faal siyasette bulunduğu günlerde de bu söylemle hareket etti. Bizde sanatsal bir bakışla olayın farklı bir boyutuna dikkat çekmek istedik." diye konuştu.http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/Atolye/2009/09/28/24_saat_petrol_15_ekim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder